black_horizontal.gif (38 bytes)

 

black_vertical.gif (38 bytes)
Back ] Up ]    
Hoş geldiniz

Kıbrıs- A.B görüşmelerinin internetteki sayfasına hoş geldiniz.

Amacımız, sizi Kıbrıs’ın A.B’ye tam üye olmak için yaptığı görüşmelerdeki ilerleme hakkında bilgilendirmektir.

Kıbrıs’ın Avrupa Topluluğuna üyelik dilekçesi, 4 Temmuz 1990 tarihinde yapılmıştır. Bu sayfalarda Kıbrıs ile o zamanki Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında bir Ortaklık Anlaşması imzalandığı yetmişli yılların başlarından başlayan Kıbrıs- A.B ilişkilerinin kısa bir tarihçesi bulacaksınız.

A.B ile Kıbrıs arasındaki üyelik görüşmeleri, 31 Mart 1998 tarihinde başlamıştır. Birinci aşama, ‘acquis screening’ olarak bilinip, acquis communautaire’in ayrıntılı incelenmesi içermektedir. Acquis screening sırasında Avrupa Komisyonu belli bir alandaki acquis’i sunup açıklamakta, başvuru yapan ülke aynı alandaki politikasını sunmakta ve uyumlaştırılmaya varılmak için gereken hukuki ya da başka türlü değişikliklerin belirlenmesi amacıyla iki politika karşılaştırılmaktadır. Bu screening’in 1999 yılının sonları civarında bitmesi bekleniyor. Bu arada 10 Kasım 1998 tarihinde acquis’in belli bölümleri üzerinde özlü görüşmeler başlamıştır. Rengi yeşil olan kelimelere tıklayarak, konu ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Örneğin üyelik görüşmelerindeki ilerlemeyi buraya tıklayarak izlersiniz, ya da son haberleri haber bölümünde okursunuz.

A.B Komisyonunun hükmü, Kıbrıs’ın üyelik dilekçesi hakkında bilgiler, ya da 2000 Gündeminde dahil edilen önerileri gibi Kıbrıs ve A.B ile ilgili önemli belgeler, arşiv bölümünde bulunabilir.

Bunun yanı sıra, bu sayfada Kıbrıs’ın katıldığı, Leonardo, Socrates ve Avrupa için Gençlik belli A.B programları hakkında bilgi bulabilirsiniz. Aynı zamanda Avrupa- Akdeniz Ortaklığı altında Dördüncü Mali Protokolü çerçevesinde alınan yardımın yararları bululabilir.

Kıbrıs Hükümeti, A.B üyeliğinden Türk Toplumu dahil olmak üzere tüm Kıbrıs halkının faydalanacağına ve üyeliğin Adaya barış ile uzlaşma hakim olmasına katkıda bulunacaktır. Sözü geçen hedefi göz önünde tutarak, Cumhurbaşkanı Klerides, Kıbrıs- A.B görüşmelerini yürüten heyetimize tam üye sıfatıyla katılmak için Kıbrıs Türklerinin kendi temsilcilerini atamalarını resmen davet etmiştir. Bu davet hala masadadır.

Bilgi, Yunanca, Türkçe ve İngilizce olmak üzere üç dilde verilmektedir.

Yakın gelecekte, sorular yanıtlanabileceği ve görüşler ifade edilebileceği bir forumu sağlayabileceğimize ümit ederiz.

 

Back ] Up ]